Lezzet Anlayışımız


Geleneksel döner kebabın Tatar Salim’de ki karşılığı, esas olan noktalarını kaçırmadan özünü günümüze taşıyabilmektir. Erzurum, Erzincan, Sivas, Ankara ve Kastamonu gibi illerde dönerin tarihine yaptığımız yolculuklarla, dönerin piri ustalarımızın bizlere aktardıklarını, eski yazılı tariflerle harmanlayarak, Tatar Salim döner kebabın içeriğini ve hazırlanışını günümüze adapte olacak şekilde oluşturduk.

Ağırlıklı olarak Biga ve Keşan bölgesinden tedarik ettiğimiz etlerimiz, kendimize özgü soslar ile terbiye edilerek, titizlik içerisinde günlük olarak hazırlanmaktadır. Kullandığımız bütün malzemeler Türkiye’nin farklı bölgelerinden, yerinde tedarik edilmektedir.

Tabi ki “Dönerin yanına en iyi ayran yakışır” düşüncesiyle oluşturduğumuz geleneksel ekşi ayranımız da, mutfağımızda günlük olarak üretilmektedir. Ayran için kullandığımız su Madran‘dan, tuz ise Doğu Anadolu bölgesinden gelmektedir.

Anadolumuzun her bölgesinde bilinen mercimek çorbamız da tamamen eski usullerle pişirilmektedir. İçinde kullanılan tereyağı dahil bütün yardımcı malzemeler mutfağımızda üretilmektedir. Yine klasik fırın sütlacımız nişasta kullanılmadan ve doğal çubuk vanilyayla taş fırında pişirilmektedir.

Tatar Salim in lezzet anlayışında temel esas doğallık ve lezzet üzerinedir. Bu anlayış bizim bakış açımızın temelini oluşturmaktadır.

lezzetler